Ants Laikmaa
Ants Laikmaa (kuni 1935 Hans Laipman) sündis 5. mail 1866 Vigala vallas Läänemaal.
Eesti kunsti üks suurmehi õppis maalimist Peterburis ja Düsseldorfi Kunstiakadeemias. Seejuures sai Laikmaa hakkama omapärase ettevõtmisega -1891 a sügisel läks ta jalgsi Riiast Düsseldorfi, käies kuue nädalaga üle 2600 kilomeetri.
Tema lemmiktehnikaks oli pastell. A. Laikmaa maalis peamiselt loodusmaastikke ja portreesid eesti haritlastest ning Lääne-Eesti talurahvast.
Rahvariides neidude ja talutaatide kujudes ning külamotiivides avaldus kunstniku rahvusromantiline meelsus. Paljudele oli ta pastelliviruoosina eeskuju andev.
Austatud kunstipedagoogi ja -kriitikuna pidas ta 1903 – 1932 Tallinnas populaarset ateljeekooli, kus õppis hulk Eesti tuntud kunstnikke. Korraldades kunstinäitusi ja organiseerides Eesti Kunstiseltsi (1907), oli ta Eesti rahvusliku kunsti teerajaja. Innuka vanavara kogujana üks Eesti Rahva Muuseumi (1909) mõtte algatajaid.
Kasvanud vahetus sidemes looduse ja metsaga, asus Laikmaa 1920ndatel aastatel Haapsalu lähedale Taeblasse talu ehitama.
1932.a sulges ta Tallinnas ateljeekooli ja kolis Taeblasse, kus oli valminud tema ideaalide
väljendusena Eestis ainulaadne rahvusromantilises stiilis tõeline kunstniku maja. Päris valmis see maja ei saanudki -19. novembril 1942 Ants Laikmaa suri.
Ta maeti enda rajatud maja ümbritsevasse parki, kus on üle 250 taime- ja puuliigi. Park säilitab mälestusi ka Laikmaad Taeblas külastanud Eesti kultuuritegelasi. Seal on Laikmaa poolt pühendatud üheksa nimelist tamme Marie Underile, Friedebert Tuglasele, Gustav Suitsule jt.
Meistri majamuuseum avati 1960 Läänemaa Muuseumi filiaalina. Just Laikmaa oli tolleaegsele Läänemaa Muuseumile esimene energiline vanavara annetaja.
Majamuuseumi esimesel korrusel on meistri elukäiku tutvustav väljapanek ja tütre Aino Maria Kilpiö elukäiku kajastav mälestustuba. Ülemisele korrusele jäävad ateljee, töö- ja magamistuba koos isiklike esemete ja etnograafilise vanavaraga. Meistri maja omapärane arhitektuur, suvemaja ja park moodustavad ühtse terviku.