Selgusid Haapsalu piiskopilinnuse kunstikonkursi tulemused

Selgusid Haapsalu piiskopilinnuse kunstikonkursi tulemused

Haapsalu piiskopilinnuse kunstikonkursile esitatud kolmeteistkümne töö seast valis žürii välja võidutöö. Võistlusele laekus kolmteist tööd, millest auhinnati kolme.

I koha pälvis ideekavand märgusõnaga “Kaja” autor Bruno Lillemets (Tuum Disain OÜ). 

II koht omistati ideekavandile märgusõnaga „Keeris“, autorid Ljudmilla Georgijeva, Tiia Vahula (UnSeen OÜ).

III koha vääriliseks hinnati ideekavand märgusõnaga „Cool“, autorid Jaak Arro, Eerik Kõuts (Eppmaria OÜ).

Žürii hinnangul pakub võidutöö kujund vaatajale vaheldust, paistes sõltuvalt vaatenurgast kas äratuntav või abstraktne. Valitud motiiv viib mõtted tagasi rüütlikultuurile, mille elavaks tunnistajaks uuenenud linnus olema saab. Kui vaadata teost nurga alt, kus ta paistab abstraktsena, jääb mulje õhulisest ja poeetilisest joontekimbust, mis pakub kontrasti linnuse sisehoovi mastaapsusega. Pakutud lahenduses on heas tasakaalus idee ja vormi suurus arvestades linnusehoovi proportsioone. Teos avaldab mõju oma kohalolekuga, samas ei domineeri väike-linnuse üle. Mõõtmetelt on suur, kuid mahuliselt õhuline. Samuti on teose kohaspetsiifilisus ambivalentne – hobusepea justkui joob kaevust, kuid ei viita otseselt veele. Teos jätab ruumi fantaasiale ja tõlgendusele.

Haapsalu piiskopilinnuse kunstikonkursi eesmärgiks oli leida sobivaim ideelahendus mahulise installatsiooni rajamiseks pealinnuse sisehoovis paiknevale kaevule. Otsiti kunstiteost, mis oleks kaasaegse vormikeelega ning harmoneeruks ümbritseva arhitektuuriga, kuid samas eristuks selgesti kompleksist.

Žürii koosseisu kuulusid Elis Saareväli Eesti Kunstnike Liidust, Maarin Ektermann Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingust, Kalli Pets Muinsuskaitseametist, Margit Aule Eesti Arhitektide Liidust ning Kaire Tooming Sihtasutusest Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid.

Kunstiteose tellimise konkurss viiakse läbi kooskõlas kunstiteoste tellimise seadusega. Kunstiteoste kogumaksumus on 37 000 eurot, mis sisaldab ka autorihonorari. Maksumusele lisandub käibemaks vastavalt kehtivatele õigusaktidele.

Plaani kohaselt peab kunstiteos olema teostatud ning paigaldatud pealinnuse hoovi 15. maiks 2019. a.

Konkursil osalenud tööd on kõigile vaatamiseks kuni 14. detsembrini üleval Haapsalu Kultuurikeskuses.

Võitjate autasustamine toimub esmaspäeval 3. detsembril kell 15.00 Haapsalu Kultuurikeskuses.