Raudtee- ja sidemuuseumis avatakse Stanisław Lemi muinasjutumaailma näitus

Raudtee- ja sidemuuseumis avatakse Stanisław Lemi muinasjutumaailma näitus

Raudtee- ja sidemuuseumil on rõõm Haapsalu raudteejaama ootesaalis esitleda Poola visionääri, kirjaniku ja filosoofi Stanisław Lemi robotite muinasjuttudest inspireeritud näitust.

“Robotite muinasjutud” ilmus samal aastal, kui maailmas esitleti esimest IBM 360 seeria arvutit. 57 aastat tagasi loodud nägemus maailmast ja inimkonnast pakub meile mõtteainet tänapäevalgi. Konstruktorite ja leiutajate kõrval on Lemi muinasjuttude tegelasteks kristallid, gaasid, robotid, elektrirüütlid ja kahvanahad. Eesti ja Poola illustraatorid on neid tegelasi kujutanud raamatus “Robotite muinasjutud” (Tõlkija Hendrik Lindepuu, kirjastus Päike ja Pilv, 2021) kuid Haapsalu jaamas on illustratsioonid kasvanud ruumiliseks.

Nagu Stanisław Lem ei käinud kunagi sissetallatud rada pidi, on näitus tema tegelastest austusavaldus teistsugusele mõttemaailmale. Haapsalu jaama on loodud ruum, kus illustratsioonide fragmendid sütitavad loovust ja fantaasiat. Näitus on valminud Adam Mickiewiczi Instituudi poolt. Stanisław Lemi aasta tähistamist Eestis koordineerib Poola Vabariigi Suursaatkond Tallinnas.

Lisaks raudtee- ja sidemuuseumile on Lemi muinasjuttude illustratsioonid vaatamiseks üleval ka Lasteraamatukogus ning tegelusvoldikuga on võimalik mõlemad näitused tervikuks muuta.

Näitus on raudteejaama ootesaalis avatud iga päev kell 8-18. Raudtee- ja sidemuuseum on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 11-17.