Sündmused

Sündmused

Laiarööpmeline auruvedur sai korda

 

Haapsalu raudteemuuseum lasi korda teha oma kogus oleva 1943. aastal ehitatud Saksa sõjaveduri. Muuseumi andmetel on tegemist vanima säilinud laiarööpmelise raudtee auruveduriga Eestis.

Kogu suve ja ka osa sügisest tõmbas Haapsalu raudteejaama kõrval tähelepanu valge kilega kaetud objekt. Katte varjus restaureeriti saksa 52. seeriasse kuuluvat auruvedurit, mis on viimased 24 aastat olnud hoiul Haapsalu raudteemuuseumis, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Haapsalu raudtee- ja sidemuuseumi juhataja Talis Vare rääkis, et vedur oli enne taastamist üsna kehvas seisus. “Selleks saigi restaureerimistöö ette võetud. Ta küll oli värvitud kuskil 12 aastat tagasi, aga selle ajaga oli ilmastik teda nii palju mõjutanud, et ta oli kõvasti roostes, mõned detailid olid täitsa pudedad ja ta vajas kiiret restaureerimist. Muidu oleks ta hävinenud,” ütles Vare.

Auruvedur ehitati laiarööpmeliseks peale sõda Rumeenias. Muuseumi andmetel on tegemist kõige vanema säilinud laiarööpmelise raudtee auruveduriga Eestis. Talis Vare sõnul ehitati Teise maailmasõja ajal 52. seeria vedureid kokku ligi 6300.

“Tehti tohutult palju, sest tohutult palju said neid ka hukka sõjas. Ta on nüüd värvitud ka nagu sõjavedur. Siin ei näe te punast ega valget. Ta pidi olema märkamatu,” ütles Vare.

Veduri tegi korda osaühing Resteh. Kokku läks see maksma üle 80 000 euro, millest 50 000 sai muuseum Eesti-Läti koostööprogrammist, 25 000 euroga toetas aga sakslasest eraannetaja Andreas Lesser, kelle üks esinevanem pidas 18. sajandil Haapsalus apteeki. Ülejäänu leidis muuseum oma vahenditest.

 

Allikas: https://www.err.ee/1608757315/haapsalu-raudteemuuseum-taastas-saksa-sojaveduri

Toimunud

Haapsalu jaama perepäev

R, 19.10.2018 kl 12.00-18.00

Kava:

Raudtee- ja sidemuuseum on kõigile tasuta avatud. Uudistada saab nii imperaatoripaviljoni  kui reisijatehoone näitusi. Lisaks on võimalus erandkorras näha seestpoolt ka  elektrirongi juhtvagunit ja  kaubavagunit

Huvisõidurong Peetrike väljub jaama eest kell 12.00, 14.00, 16.00, pilet 3 €

Peetrike viib huvilisi sel aastal viimaseid kordi sügisvärvides Haapsalu vanalinna imetlema. Kasutage võimalust!

13.00 Ekskursioon jaamahoones. Haapsalu ja Läänemaa muuseumide juhataja Anton Pärn tutvustab kõigile huvilistele Haapsalu raudteejaama hoonet ning raudtee- ja sidemuuseumi varandusi.

Kogu päeva jooksul saab osaleda põnevas otsimismängus, kus vahvate luubikujuliste mängulehtede abil oma detailide märkamise oskus proovile panna tuleb. Tublidele osalejatele jagame auhindu!

Lisaks toimub muudki põnevat. Näiteks joonistame igaüks endale oma vaguni ning maiustame maja kulul tee ja vahvlitega.

17.00 Raudteejaama helide töötuba. Paneme perepäevale lõbusa muusikalise punkti. Loome Arno Suislepa juhendamisel raudteejaamale iseloomulikke lugusid, helisid ja signaale.

Tule jaama! Kogu perega!

 

Toetab Eesti Kultuurkapital.

Kontsert “Teekond” Haapsalus

5. juulil kell 17:56 Haapsalu raudteejaam.
Vanemuise Kvintett: Kersti Perandi (flööt), Anna Shulitshenko (oboe), Johanna Tuvi (fagott), Heimo Hodanjonok (klarnet), Kreete Perandi (metsasarv).

Kontsert on TASUTA.

KAVA:

Valdeko Viru. Kvintett puhkpillidele: I Andante
Villem Kapp. Süit puhkpillikvintetile: I Lüüriline hetk
Jaan Koha. Puhkpillikvintetis II Allegro
Harri Otsa. “Humoresk”
Harri Otsa. “Kvintett puhkpillidele”
Liina Sumera. “Puhkpillikvintett nr.1” (teos on kirjutatud kontserdisarjale “Teekond”)

Teekond on EV100 raames toimuv kahte puhkpillikvintetti ühendav kontsertsari, mis leiab aset 4.-8. juulini 2018 erinevates Eesti raudteejaamades.

„Teekond“ sümboliseerib liikumist ja muutumist nii ruumilises kui ajalises plaanis. Eesti Vabariigi kasvamine ning arenemine 100 aastaseks on olnud pikk ja keeruline teekond. Nii on olnud ka eesti muusika pidevas liikumises ning täiustumises. Kavas eesti helilooming, alustades Heino Ellerist, Cyrillus Kreegist ja lõpetades tänapäeva heliloojatega, mille hulgas kolm spetsiaalselt antud kontsertsarjaks kirjutatud uudisteost Pärt Uusbergilt, Liina Sumeralt ja Liisa Hirchilt.

Kontserdisarja raames toimuvad erineva pikkusega kontserdid liikumise sõlmpunktides ehk erinevates raudteejaamades üle Eesti Vaivarast Valgani.

Vaata lähemalt siit.

Publikuprogramm. Mälestusi jagab Lembit Adamson.

Kolmapäeval, 18. aprillil 2018 kell 16.00 tuleb Raudtee- ja sidemuuseumisse oma mälestusi jagama auraudteelane Lembit Adamson, kes jutustab kuulajatele põnevaid ja kohati humoorikaid mälestusi sidelasena Tallinna telefonivõrgus ja trammijuhina pealinnas töötamise ajast 1950-nendail aastail ning 1,5 kuud vähem kui 33 aasta pikkusest elektrirongidel töötamise perioodist.

Foto: Harju Elu.

Muusikapäev Haapsalu raudteejaamas

Laupäeval, 1. oktoobril kl 12.00

Kaitseväe orkester, dirigent Peeter Saan
Kolonelleitnant Peeter Saani juhitava Kaitseväe Orkestri põhifookus on sõjaväemuusikal, mida levitatakse aktiivselt Eesti Kaitseväes ja laiemalt kõigi Eesti elanike hulgas. Orkestri õlul lasub kohustus juhtida kõigi kaitseväe struktuuriüksuste muusikasündmusi ning edendada seeläbi professionaalset puhkpillimuusika kultuuri. Sagedasti kohtab orkestrit esinemas ka riiklikel ning tsiviil- ja sõjaväelistel esindussündmustel.