Haapsalu ja Läänemaa muuseumid said kingituseks Johannes Niemeyeri maali

Haapsalu ja Läänemaa muuseumid said kingituseks Johannes Niemeyeri maali

Saksamaal tegutsev huviühendus „Ösel 1941-44 Neu“ tegi eile väärtusliku kingituse Sihtasutusele Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid, andes juhatajale Anton Pärnale üle Johannes Niemeyeri maali „Haapsalu. Lossivaremed ja toomkirik“.

Huviühendusse „Ösel 1941-44 Neu“ kuuluvad Saaremaal II maailmasõja ajal toimunud lahingutes langenute sugulased. Kingituse Haapsalusse jõudmise eest kandsid hoolt ühenduse liikmed Ralf Baltes ja Wolker Bandmann.

Johannes Niemeyer (1889–1980) oli saksa maalikunsti ja arhitektuuri klassik, Saksamaa üks mitmekülgsemaid kunstnikuisiksusi, tegutsedes lisaks skulptori, ruumikujundaja, disaineri ja pianistina. Eelkõige aga oli Niemeyer nimekas maalikunstnik, kes leidis pastellmaali valdkonnas täiesti oma, äravahetamatu pildikeele. Maalikunsti õppis ta Georg Burmesteri käe all Kielis ning arhitektuuristuudiumi kõrval Münchenis, kus keskendus aktijoonistamisele ja maastikumaalimisele.

Eestisse sattus Niemeyer 1943. aastal, olles sõjaolukorra tõttu vabastatud arhitekti ametikohalt ning määratud „idaalade maalikunstniku“ erakorralisse ametisse. Neli kuud kestnud maalimisreis Baltimaades viis kunstniku muuhulgas Riiga, Tallinnasse, Kuressaarde ja Haapsallu. Sellest ajast pärineb ka muuseumile kingitud maal „Haapsalu. Lossivaremed ja toomkirik“.

  1. aastal pälvis Johannes Niemeyer Saksamaa Liitvabariigi teeneteristi. Ta suri oma ateljeemajas Berliin-Stein­stückenis 10. II 1980. 1990. aastal anti ühele sealsele tänavale kunstniku nimi.

Sihtasutuse Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid juhataja Anton Pärna sõnul on selline väärikas kingitus ootamatuks üllatuseks. „Oleme kingituse eest väga tänulikud ja rõõmustame, et selle üleandmine sattus just ajale, mil tähistame Haapsalu 740. sünnipäeva,“ ütles Pärn.

Foto: Hele Otti. Sihtasutuse Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid juhataja Anton Pärn muuseumile kingitud Johannes Niemeyeri maaliga.