Haapsalu linnuse muuseum avab taas uksed

Haapsalu linnuse muuseum avab taas uksed

28. juunil avab külastajatele uksed põhjalikult uuenenud Haapsalu linnuse muuseum. Ligi kaks aastat kestnud konserveerimis- ja rekonstrueerimistööde tulemusena on peatatud pealinnuse lagunemine. Loodud on kaasaaegne ja aastaringselt avatud muuseumikeskkond.

Uuenenud muuseumis on olulisel kohal linnuse enda ajalugu. Tutvustatakse nii linnuse ehituslugu kui ka Haapsalu linna sündi ja esimesi sajandeid. Haapsalu oli keskaja riigi pealinn ning selle käekäiku esitatakse läbi Saare-Lääne piiskopkonna valitsejate ja siinsete elanike.

Ekspositsioon linnuse kahel korrusel pakub põnevat avastamist nii arhitektuuri, sõjanduse kui ka kultuuri ja poliitika huvilistele. Selleks, et toonast aega paremini mõista, saab külastaja ise käed külge panna – katsetada, kuidas töötasid keskaegne värava langevõre ja tõstesild, kuidas tehti püsirohtu, proovida selga turviseid ja palju muud.Pealinnus on saanud juurde ainulaadse arhitektuurse lahenduse – müüri siseküljel kulgeva müüritee.
See lubab külastajal kogeda ja vaadata ruumi erinevatelt tasanditelt, annab vaated merele ja linnale, viib sinna, kuhu muidu ei satuta.

Ehitustööde arhitektuurse lahenduse autor on KAOS Arhitektid OÜ. Ehitustööd viis läbi AS RESTOR.
Linnuse arendustegevust toetati Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest, Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest.
Projekti kaasrahastasid Kultuuriministeerium ja Haapsalu linn.

Haapsalu linnuse muuseum on suveperioodil avatud E-P kl 10-18. Talveperioodil (16. september kuni 14. mai) K-P kl 11-17.
Muuseumi pilet kehtib päevapiletina: täispilet 12 €, sooduspilet 7 €, perepilet 26 €, aastapilet 35 €.

Postimees vahendab homme, 27. juunil algusega kl 15.00 otseülekannet Haapsalu linnuse muuseumi taasavamise tseremoonialt:
https://tv.postimees.ee/6707739/vaata-otsepildis-haapsalu-linnuse-muuseumi-taasavamist

Foto: Vendo Jugapuu