Peterburi kunstnik toob Iloni Imedemaale tuntud muinasjuttude siluett-tehnikas illustratsioonid

Peterburi kunstnik toob Iloni Imedemaale tuntud muinasjuttude siluett-tehnikas illustratsioonid

Alates 26. juunist näeb Iloni Imedemaal Peterburi kunstnik Mihkalek Päbuse siluett-tehnikas illustratsioone tuntud muinasjuttudele. Iloni Imedemaale tulevad külla Pöial-Liisi, Saabastega kass, Lumekuninganna ja teised tegelased koos oma lugudega.

Muinasjutuliste stseenide elavdamiseks kasutab Peterburi illustraator Mihkalek Päbus siluetitehnikat.  Kunstniku sõnul annavad selle tehnikaga tehtud illustratsioonid võimaluse “astuda muinasjuttu sisse”, tulla loole lähemale ja kohtuda taas klassikaliste muinasjuttude lemmikkangelastega.

Mihkalek Päbus kasutas seda tehnikat alguses vaateakende kaunistamisel. “Kandsin illustratsioonid kleepkilele ja lõikasin need siis välja. Sama tehnikat kasutasin ka Peterburis asuva kuulsa Singeri maja akende kaunistamisel pühadeaegsel perioodil. Sealsed dekoratsioonid valmisid vektorgraafika ja lõikemasinate abil. Moskva Varjuteatri tellimusel valmisid klassikaliste muinasjuttude põhjal loodud illustratsioonid, kus kasutasin visandite elluviimiseks laserlõikust ning vektorgraafikat,” selgitas Päbus.

Mihkalek Päbuse illustratsioonidega muinasjuturaamatud ilmusid aastatel 2017-2018.

Siluett-tehnika ajalugu

Vanakreeka keraamikamaal, mida kutsutakse ka mustafiguuriliseks keraamikaks, oli iseloomulik 7.-5. saj. e. Kr. Seinamaalidel kujutati ajastule tüüpilistes poosides inimeste siluette.

Hiljem leiti sarnast musta tindiga paberile loodud graafikat ka Hiinast. Rokokoo perioodil kutsuti Euroopas taolisi kujutisi hiina varjudeks.

Siluett-tehnika sai alguse 18. sajandil, mil ihnuse poolest tuntud prantsuse minister Etienne Silhuette endast siluett-portreesid tellima hakkas. Siluett-tehnikas portreed olid piisavalt odavad ning saavutasid kiiresti suure populaarsuse boheemlaste seas, kes ei saanud endale kalleid õliportreesid lubada. Siluett-portreed olid lähisugulaste, sõprade ja perekonnaliikmete seas hinnatud ja südamlikud kingitused.

  1. sajandi lõpus hakkasid paljud professionaalid tegelema fotograafiaga ning saavutasid kuulsuse siluett-fotosid sisaldavate raamatute väljaandmisega.

Klassikaline näide siluett-tehnika kasutamisest on kunstnik V. Svitski fotod A. Puškini värssromaanis “Jevgeni Onegin”.

Näitus “Muinasjutulised siluetid” jääb Iloni Imedemaal avatuks 26. augustini.