Haapsalu linnuse muuseumi avamiseni on jäänud 100 päeva

Haapsalu linnuse muuseumi avamiseni on jäänud 100 päeva

Põhjalikult uuenenud Haapsalu linnuse muuseumi avamiseni on jäänud 100 päeva

Ligi kolme kuu pärast, 28. juunil 2019 avab uuenenud Haapsalu linnus külastajatele uksed. Kaks aastat kestnud tööde tulemusena on peatatud pealinnuse lagunemine ja varemed on muutunud kaasaaegseks muuseumiks. Ehitus- ja konserveermistööde tulemusena on avanenud pääs ruumidesse, kus see varem puudus. Loodud on kaasaaegne muuseumikeskkond. Viimati 17. sajandil köetud linnuses on tänaseks taas soe. Muuseum hakkab külastajatele avatud olema aasta ringi!

Muuseumi ekspositsioon räägib keskaegse Haapsalu ja Läänemaa ajaloost. Külastaja saab ise käed külge panna ja proovida, mismoodi töötas näiteks püssirohuveski või tõstesild – rekonstruktsioonid ja mudelid aitavad paremini mõista, kuidas elati keskaegses linnuses.

 

Linnuse keskkonna oluliseks uuenduseks saab olema ligipääsetavus erivajadustega külastajale. 90% muuseumi territooriumist on ratastooliga läbitav. Eri korrustele pääseb liftiga, korruste vahel on mugavaks liiklemiseks kaldteed.

Valminud on täiesti uus sissepääsupaviljon, mis hakkab ühtlasi kandma ka muuseumipoe rolli. Müügile tulevad temaatilised suveniirid ja kvaliteetsed kingitused, mille seast võib leida Liisu Arro poolt spetsiaalselt Haapsalu linnuse muuseumi jaoks välja töötatud portselanist nõude kollektsiooni.

Sihtasutuse Haapsalu ja Läänemaa muuseumid juhataja Anton Pärna sõnul sattus aeg, mil on jäänud 100 päeva linnuse avamiseni, tähendusrikkalt kokku Läänemaa muuseumi 90. sünnipäevaga. “19. märtsil 1929. aastal leidis aset Läänemaa Muuseumi Ühingu asutamiskoosolek ja esimeseks muuseumi väljapaneku kohaks sai tookord just linnus. Ajast aega on linnus olnud Läänemaal väga oluline paik. Soovime, et uuendatud muuseumist saab Haapsalu ja kogu Läänemaa magnet ,” selgitas Pärn.

 

Linnuse arendustegevust toetatakse Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) piirkondade konkurentsivõime tugevdamise meetmest, Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest. Projekti kogumaksumus on 5 536 290 EUR, millest EAS-i toetus on 3 186 440,96 EUR.

 

Fotod: https://photos.app.goo.gl/spsJGhCMFm5of92JA

Projekti visualiseeringud arhitektuuribüroolt KAOS Arhitektid.

Fotod linnuse ehitus- ja konserveerimistöödest: Hele Otti.