Haapsalu Piiskopilinnuse rekonstrueerimine

Haapsalu Piiskopilinnuse rekonstrueerimine

Sihtasutus Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid avalikustas 1. juulil 2015. a. Haapsalu piiskopilinnuse pealinnuse rekonstrueerimise arhitektuurse ideekonkursi võidutöö.

I koha pälvis ideekavand märgusõnaga Salaaed, autorid KAOS Arhitektid OÜ: Margit Aule, Margit Argus, Siim Karro, Mart Kadarik.

II koht omistati ideekavandile märgusõnaga Helevalge, autorid b210 OÜ: Mari Hunt, Kalle Komissarov, Silver Liiberg, Kadri Klementi, Aet Ader, Karin Tõugu.

III koha vääriliseks hinnati ideekavand märgusõnaga Ristvõlv, autorid Flux projekt OÜ: Indrek Laos, Andreas Kivi.

Võidutöö jäi žürii sõnul silma oma julge ja leidliku lahenduse tõttu, mis juhatab muuseumikülastaja peadpööritavatesse kõrgustesse pealinnuse loodenurgas ning võimaldab pääsu seni külastajatele suletud piirkondadesse. Vastandumine olemasolevatele rasketele varikatustele ja seni vaid peamiselt sisehoovis kulgevale teise korruse terrasside tasapinnas olevale käiguteele on efektne ja elegantne. Müüridel paiknev jalutustee, mis kulgeb praktiliselt kogu pealinnuse siseperimeetril on põnev teekond, mis avab seninägematud vaated nii linnusehoovile kui ka olemasolevatesse aknaavadesse paigutatud rõdudelt-vaateplatvormidelt linnale ja merele. Sissepääsupaviljon on oma vormilt julge ja selgelt ajaloolisest vormist eristuv.

Arhitektuurse ideekonkursi eesmärgiks oli leida Haapsalu piiskopilinnuse pealinnusele parim võimalik terviklik ruumiline lahendus, et linnus arendada atraktiivseks muuseumikompleksiks. Esialgseks tööde valmimise tähtajaks on 2018. aasta.

Sihtasutusel Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid on soov rajada Haapsalu piiskopilinnuse pealinnusesse aastaringselt kasutatav keskaja ajalugu käsitlev tegevusmuuseum-teemakeskus. Muuseumisse luuakse atraktiivne, aktiivset osalemist pakkuv ekspositsioon, mis võimaldab läbi viia temaatilisi meelelahutusliku ja hariva sisuga keskaja kultuuri ning kombestikku tutvustavaid programme.

Alates 1. juulist on kõigil Haapsalu piiskopilinnuse külastajatel arhitektuurse ideekonkursi auhinnatud töödega võimalik kuu aja jooksul tutvuda.

I koha ideekavand märgusõnaga Salaaed, autorid KAOS Arhitektid OÜ

[vcex_image_grid hover_animation=”push” columns=”3″ lightbox_skin=”metro-white” lightbox_title=”false” lightbox_caption=”false” overlay_style=”magnifying-hover” title=”no” image_ids=”1917,1919,1921,1923,1925,1927″]